102k views
5 votes
Which statements are TRUE? Select all that apply.

A. Marisa drives 112 miles in 1 hour and 45 minutes, which means her speed is 64 miles per hour.
B. If 6 pens cost $7.74, then 7 pens cost $9.03.
C. If Raymond drives at a speed of 57 miles per hour, then it takes him 4 hours and 10 minutes to drive 256.5 miles.
D. If 17 identical cans of soup cost $38.59, then 3 of the cans must cost $6.81.
E. Mr. Mayes buys two dozen eggs for $8.40, which means that he pays 70 cents per egg.

1 Answer

5 votes

Answer:

A, B, D are true

Explanation:

A) Speed = Distance travelled ÷ time taken

= 112 ÷ 1.75

= 64 miles per hour

True

B) Cost of 6 pens = $7.74

Cost of 1 pen = 7.74 ÷ 6 = $ 1.29

Cost of 7 pens = 1.29 * 7 = $ 9.03

TRUE

C) Speed = 57 miles per hour

4 hour 10 minutes = 250 minutes

Distance traveled in an hour = 57

Distance traveled in 250 minutes = (57* 250) ÷ 60 = 237.50 miles

FALSE

D) Cost of 17 cans = $ 38.59

Cost of 1 can = 38.59 ÷ 17 = $2.27

Cost of 3 cans = 2.27 * 3 = $ 6.81

TRUE

e) Cost of two dozen eggs = $ 8.40

Cost of an egg = 8.40 ÷ 24 = $ 0.35

FALSE

User Luiz Ferraz
by
5.7k points