92.5k views
1 vote
A 16 ounce bag of cereal cost $2.88 what is the cost per ounce

1 Answer

6 votes

Answer:

the answer is 0.18 because you just dived the 2.88 by 16 and you get your answer

Explanation:

User Jamie Rumbelow
by
7.4k points