Answer:
12.22
Explanation:
θ = 42°
We solve using Tangent rule of trigonometry.
tan θ = Opposite/Adjacent
GH = Opposite = 11
HI = Adjacent = ?
From the question
tan42∘≈0.90
Hence:
0.90 = 11/HI
HI = 11/0.90
HI = 12.222222222
Approximately = 12.22
7.9m questions
10.5m answers