193k views
0 votes
What are the dimensions of the largest rectangular field that can be enclosed with 64m of wire?​

1 Answer

5 votes

Explanation:

perimeter = 2*length + 2*width

area = length*width

perimeter = 64

Rectangular means all the corners have to be right angles.

If we say it can be a square, then...

perimeter = 4*side

64 / 4 = side

side = 16 meters

So the dimensions would be 16 m x 16 m

User Horstforst
by
7.6k points