55.4k views
3 votes
I just wanna know how I solve this: "Select the division equation that can be used to find the solution to the problem. 4/9 kilogram of baking soda costs $2. How much does 1 kilogram of baking soda cost? "

User Kirk Logan
by
5.3k points

1 Answer

0 votes

9514 1404 393

Answer:

$4.50

Explanation:

To find cost per kilogram, divide the cost by the number of kilograms it corresponds to.

($2)/(4/9 kg) = (2)(9/4) $/kg = $4.50 /kg

1 kilogram costs $4.50.

User Niellles
by
4.6k points