9514 1404 393
Answer:
$4.50
Explanation:
To find cost per kilogram, divide the cost by the number of kilograms it corresponds to.
($2)/(4/9 kg) = (2)(9/4) $/kg = $4.50 /kg
1 kilogram costs $4.50.
5.2m questions
6.7m answers