222k views
2 votes
At the MOA, 2 shakes and 3 hamburgers cost $17.00. If you order 3 shakes and 4 hamburgers the cost will be $24.00. What is the cost of each item? Answer quick plz

1 Answer

2 votes

Answer:

Explanation:

Let shakes be s and hamburgers be h. Then the total cost equation would be

2s + 3h = 17

The next equation in our system will be

3s + 4h = 24

You can solve this by either substitution or elimination. I'm going with substitution because it's easier in this platform to do so. I'm going to solve the second equation for h.

4h = 24 - 3s and

h = 6 - .75s

Now we will sub that into the first equation to get

2s + 3(6 - .75s) = 17 and

2s + 18 - 2.25s = 17 and

-.25s = -1 and

s = 4

That means that shakes cost $4 each. Now plug in 4 for s and solve for h:

h = 6 - .75(4) and

h = 6 - 3 so

h = 3 so hamburgers cost $3 each.

User Ruyk
by
5.9k points