Answer:
Notes payable is debited by $6,900, Interest expense is debited by $69 and cash is credited by $6,969
Step-by-step explanation:
Interest = Principal Amount * Rate * Number of days / 360
Interest = $6,900 * 6% * 60/360
Interest = $69
Cash to be paid = Principal Amount + Interest
Cash to be paid = $6,900 + $69
Cash to be paid = $6,969
On the date of maturity, the journal entry to make the payment of note payable is:
Date Account Title and Explanation Debit Credit
June 11 Note payable $6,900
Interest expenses $69
Cash $6,969
(To record the payment of notes payable along with interest)