156k views
1 vote
Nila bought a "buy-one-take-one" bag. She paid Php 1, 256. How much did each bag cost

1 Answer

4 votes

Answer: Php 628

Explanation:

Nina got two bags but paid for the price of one according to the sale.

The cost of each bag will therefore be the total price divided by 2 which is;

= 1,256/2

= Php 628

User Mouradif
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.