138k views
1 vote
Which is the better buy?

17-ounce jar of pickles for $8.84
2-pound jar of pickles for $25,28

User Guerline
by
8.2k points

2 Answers

2 votes
1 pound = 16 ounce
2 pound = 32 ounce
8.84/17 = $0.52 per ounce
25.28/32 = $0.79 per ounce

Based on those, the 17 ounce jar has a better deal
User Yifei
by
7.6k points
3 votes

Answer:

The 17 ounce. Less money per pickle.

Explanation:

User Egor Margineanu
by
7.5k points

Related questions

1 answer
1 vote
98.9k views
2 answers
3 votes
135k views
asked Nov 19, 2021 160k views
Myrlene asked Nov 19, 2021
by Myrlene
8.2k points
1 answer
0 votes
160k views