172k views
3 votes
Which is the better buy?

3,805 pounds of cement for $266.35 or
5 tons of cement for $1,400.00

User Dtelaroli
by
8.0k points

1 Answer

1 vote

Answer:

3,805 pounds of cement for $266.35 is a better buy

Explanation:

3,805 pounds of cement for $266.35

266.35 : 3,805= 0.07

check your work: 3,805 x 0.07 = 266.35

so for the first offer you will be paying $0.07 per pound

5 tons of cement for $1,400.00

1 ton = 2000 pounds

5 tons = 10000 pounds

1,400.00 : 10000 = 0.14

for the second offer you will be paying $0.14 per pound of cement. 3,805 pounds of cement for $266.35 is a better buy because you will be paying half of the price for each pound.

hope this helps!

User Jawad Amjad
by
8.2k points