53.0k views
5 votes
Abe is buying wrapping paper.

He is shopping for the best deal.

Drag the rolls of wrapping paper in order from the least to the greatest unit cost in dollars per square foot.
red 12.5 square feet for $1.79
blue 40 square feet for $5.29
green 50 square feet for $8.49
orange 60 square feet for $6.00

2 Answers

1 vote

Answer:

The order goes Orange, Blue, Red, and Green

Explanation:

By dividing the total cost by the amount of square feet, you get the unit value for the wrapping paper per square foot.

User Tien Do
by
5.4k points
2 votes

Answer:

So you need to compute all the rates to see which is the best deal.

$1.79/12.5ft^2=$0.1432 per ft^2

$5.29/40ft^2=$0.13225 per ft^2

$8.49/50ft^2=$0.1698 per ft^2

$6/60ft^2=$0.10 per ft^2

So the last option is the cheapes per square foot and thus is the best deal. Ordered from least to greatest.

Sherbert, blue, red, and green

Explanation:

hope this helps

User Ionpoint
by
5.8k points