Answer:
Average velocity = 5.9 km/ hr (or 1.64 m/s).
Step-by-step explanation:
Velocity =

It is a vector quantity and has an SI unit of m/s.
Displacement =

x = 5 km east
y = 6 km north + 4 km north
= 10 km north
So that,
Displacement =

=

=

= 11.1803
Displacement = 11.18 km = 11180 m
Time = 1.9 hr = 6840 seconds
Average velocity =

= 5.8842
Average velocity = 5.9 km/ hr
The average velocity is 5.9 km/ hr (or 1.64 m/s).