66.5k views
4 votes
5) February is a busy time at Charlie's Chocolate Shoppe! During the week before Valentine's Day, Charlie advertises that his chocolates will be selling for $1.80 a piece (instead of the usual $2.00 each). The fixed costs to run the Chocolate Shoppe total $450 for the week, and he estimates that each chocolate costs about $0.60 to produce. Charlie estimates that he can produce up to 3,000 chocolates in one week. a) Write a function, C(n), to represent Charlie's total costs for the week if he makes n chocolates b) Write a function. R(n), to represent the revenue from the sale of n chocolates during the week before Valentine's Day. c) Write a function. P(n), that represents Charlie's profit from selling n chocolates during the week before Valentine's Day. Show complete work to find the function.​

User Simonp
by
7.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

a)
C(n) = 450+0.60n where
n<=3000

b)
R(n) = 1.80n where
n<=3000

c)
P(n) = - 450 +1.20n

Explanation:

Sale price of chocolates = $1.80 per chocolate

Fixed cost for the Chocolate Shoppe per week = $450

Cost to produce one chocolate = $0.60

Cost to produce
n chocolates = $0.60
* n

a) Cost function to represent the total cost for the production of
n chocolates :


C(n) = 450+0.60n where
n<=3000

b) Revenue function to represent the revenue from the sale of
n chocolates:


R(n) = 1.80n where
n<=3000

c) Profit function to represent Charlie's profit from selling
n chocolates:

Profit is nothing but revenue minus sales.


P(n) = R(n) - C(n) \\P(n) = 1.80n - 450 -0.60n\\P(n) = - 450 +1.20n

User Gorse Horse
by
6.5k points