97.1k views
5 votes
Heather needs to buy some pencils . Brand A has a pack of 24 pencils for $4.48 . Brand B has a pack of 36 pencils for $6.24

User Stej
by
5.2k points

2 Answers

4 votes
B is the answer... price per unit is a better deal
User Tbone
by
5.6k points
4 votes
I’m assuming the question is which one is better deal
Brand A: 4.48/24 = $0.19 per pencil
Brand B: 6.24/36 = $0.17 per pencil
Brand B has a better deal
User Catalin DICU
by
5.2k points