menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Heather needs to buy some pencils . Brand A has a pack of 24 pencils for $4.48 . Brand B has a pack of 36 pencils for $6.24
asked
Dec 4, 2021
97.1k
views
5
votes
Heather needs to buy some pencils . Brand A has a pack of 24 pencils for $4.48 . Brand B has a pack of 36 pencils for $6.24
Mathematics
high-school
Stej
asked
by
Stej
5.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
B is the answer... price per unit is a better deal
Tbone
answered
Dec 6, 2021
by
Tbone
5.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
I’m assuming the question is which one is better deal
Brand A: 4.48/24 = $0.19 per pencil
Brand B: 6.24/36 = $0.17 per pencil
Brand B has a better deal
Catalin DICU
answered
Dec 8, 2021
by
Catalin DICU
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
how long Will it take for $7000 investment to grow to $7553 and the annual rate of 3.4% compounded quarterly assume that no withdrawals are made
I need to simplify this expression.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org