27.5k views
5 votes
Sally wants to buy an assortment of candy. She has $7 dollars she can spend in the candy store. The candy store sells chocolate bars, lollipops, and gumballs at the prices shown below. Chocolate bars cost $1.50 per bar. Lollipops cost $0.75 per lollipop. Gumballs cost $0.25 per gumball. Sally wanted to find the cost of combinations of candies she could buy. Enter the cost, in dollars, of each candy assortment in the table.

User Aneika
by
4.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

I found the table by an online search (it is below)

Sally has $7 to spend in candy.

The price of a chocolate bar is $1.50

The price of a lollipop is $0.75

The price of gumballs is $0.25

In the table, we have the following combinations.

a) 3 chocolate bars, 3 lollipops and 4 gumballs, the price is:

3*$1.50 + 3*$0.75 + 4*$0.25 = $7.75 (she can not buy this)

b) 3 chocolate bars and 4 gumballs, the price is:

3*$1.50 + 4*$0.25 = $5.50 (she can buy this)

c) 1 chocolate bar, 5 lollipops and 2 gumballs, the price is:

1*$1.50 + 5*$0.75 + 2*$0.25 = $5.75 (she can buy this)

d) 2 chocolate bars, 2 lollipops and 8 gumballs, the price is:

2*$1.50 + 2*$0.75 + 8*$0.25 = $6.50 (she can buy this)

Sally wants to buy an assortment of candy. She has $7 dollars she can spend in the-example-1