153k views
3 votes
A flying squirrel jumped from a tree 11 feet in the air at the initial velocity of 9 ft./s the equation H equals negative 2T squared +90+11 models his jump wear eight height iand T is time in seconds

User Sinfere
by
6.6k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The squirrel maximum height (h) = 21.125 ft

Explanation:

The objective of this question is to determine the squirrel's maximum height.

Given that:

h = -2t² + 9t + 11

Differentiating h with respect to t, we get;


(dh)/(dt)= -4t +9

At the time dh/dt = 0, the velocity is maximum

Thus;

-4t = -9

4t = 9

t = 9/4

t = 2.25 seconds

From;

h = -2t² + 9t + 11

h = - 2(2.25)² + 9(2.25) + 11

h = - 10.125 + 20.25 + 11

h = 21.125 ft

User ThandoBhebhe
by
6.4k points