53.1k views
1 vote
Which option gives you more snack when spending the same amount of money?

Doritos 4.39 for 11.5 oz
or
cheetos 9.75 for 3.24

User JoHa
by
5.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Spending the same amount of money, Cheetos gives more snacks than Doritos, since with the same money more ounces of the product will be obtained.

Explanation:

Given that the Doritos package costs $ 4.39 and contains 11.5 ounces of product, the price of each ounce of said snack comes from the following calculation:

4.39 / 11.5 = X

0.38 = X

Therefore, each ounce of Doritos costs $ 0.38.

In turn, the Cheetos package costs $ 3.24 and contains 9.75 ounces of snacks, so its price per ounce is obtained through the following calculation:

3.24 / 9.75 = X

0.33 = X

Thus, each ounce of Cheetos costs $ 0.33.

Therefore, spending the same amount of money, Cheetos gives more snacks than Doritos, since with the same money more ounces of the product will be obtained.

User Kloewer
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.