204k views
4 votes
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00. Use any strategy you want to answer the questions below. 1. What is the cost per pint? 2. How many pints do you get per dollar? 3. At this rate, how many pints can you afford for $20.00? 4. At this rate, how much will 8 pints of raspberries cost?

User Arleta
by
5.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$4 per pint

1/4 pint per dollar

5 pints for $20

$32 for 8 pints

Explanation:

12.00/3 = 4

$4 per pint

1/4 = 1/4

1/4 pint per $1

$20 / $4 = 5 pints

$4 * 8 = $32

User Fuechter
by
5.4k points