192k views
1 vote
How much net force must Mrs. McD’s 30,000 kg jet plane develop to achieve an acceleration of 1.5 m/s2?

1 Answer

5 votes

Answer:

F = 45000 [N]

Step-by-step explanation:

To solve this problem we must use Newton's second law, which tells us that the sum of forces on a body is equal to the product of mass by acceleration.

ΣF = m*a

Where:

F = force [N] (units of Newtons)

m = mass = 30000 [kg]

a = acceleration = 1.5 [m/s²]


F = 30000*1.5\\F = 45000 [N]

User Madeleine
by
6.4k points