34.1k views
3 votes
Four pounds of bananas cost $2.60
What the cost per pound?

User Nerd
by
4.9k points

2 Answers

1 vote

Answer:

$0.65 per pound

Explanation:

Divide the total cost by the number of pounds to find price per pound.

$2.60 ÷ 4 = $0.65 per pound

User Gabriel Jablonski
by
4.2k points
0 votes
answer: 0.65 cents


explication: 2.60/4 = .65

User Ethan Furman
by
4.6k points