Answer:

Step-by-step explanation:
= Molar mass of glucose = 180.2 g/mol
= Molar mass of water = 18 g/mol
= Mass of glucose = 76.6 g
= Mass of water =

= Vapor pressure of pure water at 25°C = 23.8 torr
The mole fraction of glucose is

Mole fraction of the solute would be

The vapor pressure of the solution is
.