140k views
1 vote
You can buy 5 bananas for $4.25. What is the unit price per banana?

2 Answers

7 votes

Answer: 85 cents

Explanation:

User Abdullah Tahan
by
7.8k points
6 votes

Answer:

$0.85 per banana

Explanation:

if you can get 5 bananas for $4.25 then you need to figure out how much you need to pay for 1. To do that you go 4.25 divided by 5 which is .85. so thats your answer, you can cha]eck it by going .85 times 5 which will get you 4.25

User Rosswil
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories