111k views
5 votes
You buy 4 breakfast sandwiches at $2.59 each, 4

hashbrowns at $1.10 each, and 4 bottles of orange
juice at $1.25 each. The sales tax is 6%. Find the
total cost of the 4 meals, including sales tax.

1 Answer

4 votes

Answer:

all 4 meals equal $20.95

Explanation:

4 sandwiches = $2.59 each

4 hashbrowns = $1.10 each

4 orange juice = $1.25 each

sales tax = 6%

now you have two options you could either add all of the one meal prices together or you could do how much it would cost for the each individually

adding one meal

2.59 + 1.10 + 1.25 = 4.94

4.94 x 4 = 19.76

adding all the items individually

2.59 x 4 = 10.36

1.10 x 4 = 4.40

1.25 x 4 = 5.00

10.36 + 4.40 + 5.00 = 19.76

now if the sales taxes

19.76 x 0.06 = 1.19

now sales taxes plus all the items

19.76 + 1.19 = 20.95

User Partiz
by
4.9k points