Answer:
Missing Word '"There is no variable selling expense; fixed selling and administrative expenses total $46,000."
Selling price per unit = 0.08
Variable cost per unit = 0.015 + 0.004 + 0.001 = 0.02
Fixed costs = 80,000 + 46,000 = 126,000
Contribution margin per unit = Selling price per unit - Variable cost per unit = 0.08 - 0.02 = 0.06
Contribution margin ratio = Contribution margin per unit / Selling price per unit = 0.06 / 0.08 = 0.75
a. Break-even point in units = Fixed costs / Contribution margin per unit = 126,000 / 0.06 = 2,100,000
b. Break even point in sales revenue = Fixed costs / Contribution margin ratio = 126,000 / 0.75 = 168,000
c. Margin of safety in units = Planned sales in units - Break even sales in units = 2,830,000 - 2,100,000 = 730,000
d. Margin of safety in safety in sales revenue = Planned sales - Break even sales = (2,830,000 * 0.08) - 168,000 = 226,400 - 168,000 = 58,400
e. Fixed costs = 80,000 + 38,800 = 118,800
- Break-even point in units = Fixed costs / Contribution margin per unit = 118,800 / 0.06 = 1,980,000
- Break even point in sales revenue = Fixed costs / Contribution margin ratio = 118,800 / 0.75 = 158,400
- Margin of safety in units = Planned sales in units - Break even sales in units = 2,830,000 - 1,980,000 = 850,000
- Margin of safety in safety in sales revenue = Planned sales - Break even sales = (2,830,000 * 0.08) - 158,400 = 226,400 - 158,400 = 68,000