menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
nicky bought 3 bags of flamin hot cheetos for a certain amount of money and a can soda for $1.50. all together he paid $5.25. How much did each bag of hot cheetos cost?
asked
Jun 14, 2021
16.9k
views
2
votes
nicky bought 3 bags of flamin hot cheetos for a certain amount of money and a can soda for $1.50. all together he paid $5.25. How much did each bag of hot cheetos cost?
Mathematics
college
Reveka
asked
by
Reveka
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
each bag of hot cheetos cost $1.25
Jammur
answered
Jun 18, 2021
by
Jammur
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 28, 2018
229k
views
I Obviously don't need help but here's a survey answer and you will receive 10 points, Here you go: Which is better Oven Baked Flamin' Hot Cheetos or Turbo Chips?
Mcmimik
asked
Jul 28, 2018
by
Mcmimik
8.4k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
229k
views
asked
May 28, 2021
222k
views
Montrell went to the store to purchase a bag of flamin' hot Cheetos. One bag of chips was $3.39 for 9 oz. What is the unit rate?
Marilyn
asked
May 28, 2021
by
Marilyn
7.7k
points
Mathematics
college
2
answers
1
vote
222k
views
asked
May 8, 2021
167k
views
Nia and Joslynn were texting about how bored they were in their houses. They decided to compare quarantine snacks. Nia said her bag of Flamin Hot Cheetos had 0.56 grams of sodium per gram, and Joslynn
Riccardolardi
asked
May 8, 2021
by
Riccardolardi
7.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
167k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity