103k views
3 votes
If you spend $3.00 on 6 apples, what is the unit rate (in dollars) per apple?

2 Answers

4 votes

Answer:

0.50 cents an apple

Explanation:

User Prismspecs
by
6.1k points
4 votes
well 3/6=0.50, so each apple is $0.50. hope this helped !
User Ankit Dubey
by
5.7k points