64.0k views
2 votes
A fruit stand has to decide what to charge for their produce. They need $5.30 for 1 apple and 1 orange.

They also need $7.30 for 1 apple and 2 oranges. We put this information into a system of linear equations,

User Mcsoini
by
7.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The price of Apples is $3.30 and the price of Oranges is $2.

Explanation:

So first treat the price of apples and the price of oranges as variables. Let's say that the price of an apple is X and the price of an orange is Y.

1 Apple and 1 Orange is $5.30, so the equation is 1X + 1Y = 5.30

1 Apple and 2 Oranges is 7.30 so the equation is 1X + 2Y = 7.30

Now, adjust one of the equations so you can know the price of one thing in relation to the price of the other.

1X + 1Y = 5.30 can become 1X = 5.30 - 1Y

Now substitute this into the other equation.

1X + 2Y = 7.30 becomes 5.30 - 1Y + 2Y = 7.30. Now, either combine the Y values or combine the price values.

5.30 + 1Y = 7.30

Y = $2

Now that you have the Y value, replace it in one of the equations.

1X + 2$ = 5.30

1X = 3.30

User Shahab
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories