50.7k views
5 votes
A supermarket is having a sale on canned foods. The sale includes 10 cans of beans for $12.50. What is the unit price per can of beans? A $0.80 C $1.75 B $1.25 D $2.25

(please show steps if you can)
thanks

2 Answers

5 votes

Answer:

10 cans of beans=12.50

Price per can of beans=12.50÷10

=1.25

Answer is B. 1.25

User Eryrewy
by
8.0k points
6 votes

Answer:

B. $1.25

Explanation:

Sorry I didn't show the steps, but I hope this helps!

User Bobjt
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories