135k views
5 votes
A 1.0-kg cue ball traveling at 15 m/s strikes a stationary billiard ball of mass 1.5 kg. After the collision, the cue ball remains at rest. With what velocity does the other ball travel?

User Shazim
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Other ball's velocity is 10 m/s

Step-by-step explanation:

We can use conservation of momentum:


P_(1i) +P_(2i) =P_(1i) +P_(2i)\\1 * 15 + 1.5 * 0 = 1 * 0 + 1.5 * v\\15 = 1.5 * v\\v=(15)/(1.5) \,(m)/(s) \\v=10 \,(m)/(s)

User Jonovono
by
6.1k points