91.9k views
4 votes
9. A graduated cylinder is filled with water to a level of 40.0 mL. When a piece of copper is lowered into the cylinder, the water level rises to 63.4 mL. Find the volume of the copper sample. If the density of the copper is 8.9 g/cm3, what is its mass?

User Marc Young
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Mass = 208.26 g

Step-by-step explanation:

Given data:

Volume of water = 40.0 mL

Volume of water + copper = 63.4 mL

Volume of copper = ?

Density of copper = 8.9 g/cm³

Mass of copper = ?

Solution:

Volume of copper:

Volume of copper = (Volume of water + copper ) - Volume of water

Volume of copper = 63.4 mL - 40.0 mL

Volume of copper = 23.4 mL

Mass of copper:

density = mass/volume

8.9 g/cm³ = mass/23.4 mL

cm³ = mL

Mass = 8.9 g/mL × 23.4 mL

Mass = 208.26 g

User Wild Goat
by
7.2k points