190k views
2 votes
Q.4.

A flagstaff of height 7 metres stands on the top of a tower. The angles subtended by the tower and the flagstaff to a point on the ground are 45° and 15° respectively. Find the height of the tower.with figure


User OBlank
by
7.3k points

1 Answer

4 votes

Answer

2.56m

Step by Step Step-by-step explanation:

Let AC be the 7 meters high Flagstaff

And BC be the tower

Let the height of BC = x

The height of AB will be (x + 7)m

∠ADB = 45° and ∠CDB = 15°

(as given in the question)

By using trigonometry formula


\sf \tan(A) = (perpendicular)/(base)

So tan 45 will be


\sf \implies \tan45{ \degree} = (AB)/(BD) \\ \\ \sf \implies \tan45{ \degree} = (x + 7)/(BD) \\ \\ \sf \implies 1 = (x + 7)/(BD) \\ \\ \sf \implies BD = (x + 7)m

And tan 15 will be


\sf \implies \tan15{ \degree} = (BC)/(BD) \\ \\ \sf \implies \tan15{ \degree} = (x)/(BD) \\ \\ \sf \implies 0.2679 = (x)/(BD) \\ \\ \sf \implies BD = (x)/(0.2679) \\ \\ \sf \implies BD = 3.7327x

Using both Values of BD to find x


\sf x + 7 = 3.7327x \\ \\ \sf 7 = 2.7327x \\ \\ \sf (7)/(2.7327) = x \\ \\ \sf \boxed{2.56 = x}

The height of the tower is 2.56m

Q.4. A flagstaff of height 7 metres stands on the top of a tower. The angles subtended-example-1
User MartinH
by
7.1k points