189k views
0 votes
At the grocery store grapes cost $2.55 for 2 pounds. At the farmers market grapes cost $3.55 for 3 pounds. What is the unit rate for each store? Which is ther better deal?

User Li Juan
by
4.8k points

2 Answers

4 votes
At grocery store
2 pound grapes cost =$2.55
1 pound grapes cost = $1.275
At farmers market
3 pound grapes cost =$3.55
1 pound grapes cost = $1.183

So farmers market deal is the better deal.

User David Baldin
by
4.9k points
2 votes

Answer:

farmer dude's

Explanation:

U divide the price by the quantity. then you get unit. I did it for both n got 1.18 for farmers and 1.27 for the store's

I hope I got it right lol

User Kafka
by
6.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.