menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Ms.Schwafaty buys 5 books that each cost the same amount and a magazine all for $75.99. The magazine costs $5.99. How much does each book cost?
asked
Jan 4, 2021
192k
views
3
votes
Ms.Schwafaty buys 5 books that each cost the same amount and a magazine all for $75.99. The magazine costs $5.99. How much does each book cost?
Mathematics
high-school
XSkrappy
asked
by
XSkrappy
5.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
The answer will end up being $14
Aswan
answered
Jan 5, 2021
by
Aswan
6.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
5x + 5.99 = 75.99
5x = 70
x= 14
Each book cost $14
Akshay Shinde
answered
Jan 8, 2021
by
Akshay Shinde
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.3m
questions
8.3m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org