192k views
3 votes
Ms.Schwafaty buys 5 books that each cost the same amount and a magazine all for $75.99. The magazine costs $5.99. How much does each book cost?

User XSkrappy
by
5.9k points

2 Answers

3 votes
The answer will end up being $14
User Aswan
by
6.0k points
5 votes
5x + 5.99 = 75.99
5x = 70
x= 14

Each book cost $14
User Akshay Shinde
by
5.5k points