222k views
3 votes
A store is selling 5 dozen bagels for $48. Based on this price, what is the cost for one bagel

2 Answers

1 vote

Answer:

$.80 or 80 cents

Explanation:

This is very simple, a dozen is 12 bagels, 12 multiplied by 5 is 60. Next, you'd simply divide, 48 divided by 60. You're answer would be $.80. Hope this helped :)

User Muhammad Suleman
by
4.8k points
5 votes

Answer:

80 cents

Explanation:

There are 12 in a dozen

5*12=60

48/60=.8

So, the answer is 80cents

User Tmdean
by
4.9k points