Answer: See explanation
Explanation:
Your question isn't clear but let me help out by reframing the question .
Let's say that Mr. Jones bought 5kilograms of flour for $825. To get the price of a kilogram of flour, we will need to divide $825 by 5. This will be:
= $825 / 5
= $165
Therefore, the price of a kilogram of flour will be $165