19.2k views
5 votes
3. Mr. Jones bought 5 X kilograms of flour for $825.

Tell whether each statement is True or False
The po
product
33
-)
gives the price of a kilogram of flour
a True
b False

User Kamiel
by
5.6k points

1 Answer

5 votes

Answer: See explanation

Explanation:

Your question isn't clear but let me help out by reframing the question .

Let's say that Mr. Jones bought 5kilograms of flour for $825. To get the price of a kilogram of flour, we will need to divide $825 by 5. This will be:

= $825 / 5

= $165

Therefore, the price of a kilogram of flour will be $165

User Splo
by
5.2k points