104k views
1 vote
A textbook costs $65.49 before tax. The tax on the textbook is 6.5% what is the total costs of the textbook

User L Balsdon
by
6.1k points

2 Answers

1 vote

Answer:

65.49*0.065 = 4.26

Explanation:

65.49*0.065 = 4.26

65.49+4.26 = $69.75

User Muhammad Asad
by
7.1k points
4 votes

Answer:

$69.75

Explanation:

65.49x6.5%= 4.26

65.49+4.26= 69.75

Don't forget your label!

Hope this helps!

-AxekickNebulite

User RWAM
by
6.6k points