218k views
0 votes
A 6-pint jug of water costs $3.84. What is the price per cup?

2 Answers

2 votes
I think it a 1.22 I sorry if wrong
User Dady
by
4.6k points
2 votes

1 pint = 2 cups, so 6 pints would be 6 x 2 = 12 cups.

Price per cup = 3.84/12 = 0.32

$0.32 per cup

User Erwin Van Ekeren
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.