10.6k views
0 votes
The cost of gasoline for 12 gallons is $22.18. What is the cost of 1 gallon?

User Aldith
by
5.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.85

Explanation:

12 gallons = $22.18

1 gallon = $22.18 ÷ 12

1 gallon = $1.85

User Badar
by
5.6k points