186k views
4 votes
$19.92 for 2.4 pounds of walnuts what is the price per pound of walnuts

User JayDi
by
5.0k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$8.3

Explanation:

Given

2.4 pounds of walnuts=$19.92

Solution

the price per pound of walnuts=19.92/2.4

=$8.3

Price of per pound walnuts is $8.3

User Josecampos
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.