115k views
5 votes
If Kayla buys 50 apples for $20 what is the unit rate?

2 Answers

1 vote

Answer:

2.5 per apple

Explanation:

50 ÷ 20=2.5

User Boez
by
4.9k points
3 votes

Answer:

2.50 dollars an apple.

Explanation:

Divide 50/20

User Lance Harper
by
5.4k points