70.7k views
3 votes
On weekdays, a bakery sells 240 cupcakes per day. If the bakery sells 330 cupcakes per day on weekends, by what percent do the sales increase?

1 Answer

7 votes

Answer:

Percentage increase= 37.5%

Explanation:

Giving the following information:

Sales on weekdays (Q0)= 240 units

Sales on weekends (Q1)= 330 units

To calculate the percentage increase, we need to use the following formula:

Percentage increase= [(Q1/Q0) - 1]*100

Percentage increase= [(330/240) - 1]*100

Percentage increase= 37.5%

User Alex Collette
by
6.8k points