217k views
5 votes
Betty has $26 to buy plants for her greenhouse. Each plant costs $6. How

many plants can she buy? Do not include units in your answer.




Help

User Woolstar
by
5.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

4 plants

Explanation:

Betty = $26

Plants = $6 each


(26)/(6)=4.3333

Betty can buy 4 plants

User TaoPR
by
5.2k points