602 views
3 votes
Milo pays $3 per pound for dog food at Pat's pound of food at Mark's Mutt Market. At which Palace. The graph below represents the cost per store will Milo pay a lower price per pound for dog food?

1 Answer

2 votes

Answer:

Pat Pet's Palace

Explanation:

Price of dog food at Pat Pet's Palace = $3 per pound

Price of dog food at Mark's Mutt Market can be estimated using the graph given.

The graph is a proportional graph, thus, the constant of proportionality between cost and pound = y/x

Using the coordinates of a point on the line, (2.5, 10), constant of proportionality or unit rate = y/x = 10/2.5 = 4.

This means the price of dog food at Mark's Mutt Market is $4 per pound.

Therefore, Milo would pay a lower price per pound for dog food at Pat Pet's Palace.

User Job Evers
by
7.4k points