44.9k views
2 votes
How much of glucose (C6H1206) is needed to make 1 L of a 1-M solution? Use details to support your answer.

1 Answer

2 votes

Answer:

200 g C₆H₁₂O₆

General Formulas and Concepts:

Chemistry - Solutions

  • Reading a Periodic Table
  • Using Dimensional Analysis
  • Molarity = moles of solute / liters of solution

Step-by-step explanation:

Step 1: Define

1 M C₆H₁₂O₆

1 L of solution

Step 2: Identify Conversions

Molar Mass of C - 12.01 g/mol

Molar Mass of H - 1.01 g/mol

Molar Mass of O - 16.00 g/mol

Molar mass of C₆H₁₂O₆ - 6(12.01) + 12(1.01) + 6(16.00) = 180.18 g/mol

Step 3: Find moles of solute

1 M C₆H₁₂O₆ = x mol C₆H₁₂O₆ / 1 L

x = 1 mol C₆H₁₂O₆

Step 4: Convert


1 \ mol \ C_6H_(12)O_6((180.18 \ g \ C_6H_(12)O_6)/(1 \ mol \ C_6H_(12)O_6) ) = 180.18 g C₆H₁₂O₆

Step 5: Check

We are given 1 sig figs. Follow sig fig rules and round.

180.18 g C₆H₁₂O₆ ≈ 200 g C₆H₁₂O₆

User Justin Rice
by
7.2k points