202k views
2 votes
A package of 6 pairs of insulated gloves costs ​$51.54. What is the unit price of the pairs of gloves ​?

2 Answers

4 votes

Answer:

8.59

Explanation:

User Handicop
by
4.5k points
3 votes

Answer:

$8.59

Explanation:

The unit price is just asking for what one pair of gloves cost.


\$ 51.54 /6=\$8.59

∴The unit price of the pairs of gloves is $8.59

Hope this helps!

User Sameera Liaynage
by
5.0k points