Answer:
Explanation:
1 quart = 32 ounces
therefore 32 ounces is sold for $2.24
Therefore, the cost of one ounce is given bybcost 1 ounce + 2.24/32= $0.07
The store also sells a 59 ounce bottle for $3.54
cost 1 ounce = 3.54/59=$0.06
which is the better buy ? on comparing the cost of both bottles , we find the unit cost of 59 oz bottle is lower for $3.54.