203k views
0 votes
Laundry detergent is priced at 20 ounces for $3.40 or 14 ounces for $2.10.what is the the unit rate of the laundry detergent that is better value?

User Overlox
by
5.2k points

2 Answers

3 votes

Answer:

14 Ounces for $2.10

Explanation:

To find the answer you need to find the cost per ounce by dividing the cost by the ounces

3.40/20 = 0.17. So $0.17 per ounce

2.10/14 = 0.15. So $0.15 per ounce

User Garima Singh
by
5.2k points
1 vote

Answer:

0.17 cents per ounce, which is the 20 ounce

Explanation:

3.40 / 20 = 0.17 cents per ounce

2.10/14 = 0.15 cents per ounce

User Jblasco
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.