234k views
1 vote
Find the Unit Rate: If 12 50.7 FI. Oz. bottles cost $84 how much does one bottle cost? Find the init Rate.​

User PawelN
by
8.6k points

1 Answer

3 votes

Your statement is a little ambiguous due to type mistake, so I am assuming you meant to say:

'if 12 fl. oz. bottles cost $84 how much does one bottle cost? Find the Unit Rate.

so I am solving based on '12 fl. oz.' bottles costing $84.

Answer:

unit rate = 7 $ per fl. oz.

Therefore, the 7 $ per fl. oz is the unit rate.

Explanation:

We know that a unit rate is basically a fraction (also called ratio) between two different units with a denominator of 1.

For example, kilometers per hour, and heartbeats per minute, etc.

Here, I assume, by 'unit rate' means you mean to say 'cost per fl. oz.'

Given

The cost of 12 fl. oz. bottlers = cost $84

The cost of 1 bottle cost = $84 ÷ 12 oz = 7 $ per fl. oz.

Hence,

unit rate = 7 $ per fl. oz.

Therefore, the 7 $ per fl. oz is the unit rate.

User Neallred
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories