131k views
1 vote
You can buy 5 cans of green beans at the village market for $2.30, or you can buy 10 of them at Best Food for $5.10. Which place is the better buy?​

User Serhan
by
5.2k points

2 Answers

2 votes

Answer:

The village market

Explanation:

Price per can at the village market

= 2.30÷5

= $0.46

Price per can at Best Food

=5.10÷10

= $0.51

User Scott Saunders
by
5.8k points
3 votes

Answer:

Village market

Explanation:

Find the unit rate at village market and Best food and compare.

Village market:

Rate per can = 2.30 ÷ 5

= $ 0.46

Best food:

Rate per can = 5.10 ÷ 10

= 0.51

0.46 < 0.51

Buying can from village market is best buy as that is less priced

User FredyC
by
5.3k points